LIVRE DE VOYAGE IMMOBILE
M. Şehmus GÜZEL

Heykeltıraş Françoise Giannesini’nin eserlerine, “dünyasına”, ilk kez görüyormuşcasına şaşkınlıkla bakalım: Rüyamsı bir “göçebe” dünyasıdır bu. Başıboş, kaçmak, kaçamak yanlısı bir dünya. Sanatçının yaratışındaki. Bu kendine özgü dünya sözcüklerin ve imajların akıntısına kapılmış, peşine takılmış, romansı anlatımlarla çocukluk durumlarının, akılda kalanlarının, an(ı)larının karışımıdır. Bileşimidir. Damıtılmış halidir. Katıksız. Ailemsi kıvılcımlarla, nereden esinlendikleri, neden ve nasıl biriktirildikleri bilinemeyen, belki de unutulmuş, üstü örtülmüş, kalmasın denilenlerin, bulanık, belli belirsiz, insanlık, çocukluk ve kadınlık durumlarının karışımı. Bileşimi diyorum ve burada yineliyorum. Damıtılmışları. Eşsiz. Tekil. Çekinçesiz. Tamamı sanatçının kendinden, özünden, özbeözünden, iç derinliklerinden sulanan, “Doğu’yu” asla ıskalamayan bir dünya. Yaşanmış, içselleştirilmiş bir dış dünyanın yeniden sunumu.
Çömertçe.
İmajlar karşısında durmaksızın hareket. Hareketlilik kesintisiz. Kendi hafızasında “yolculuk”. Kaçak. Kendi hayaletleri, fantomaları, anıları, yaşadıkları ve yaşayamadıklarıyla ve daha bilmemneleriyle, “neblemneleri”yle, “karşılıklı konuşmaları”, tartışmaları, atışmaları. Tümü tamamı. Sansürsüz. Yolculuklarımızı kim ya da kimler düzenliyor? Neden? Nasıl? Nerede?
Sizi işte böyle bir dünyaya yolculuğa davet ediyorum:
Visesiz.
Hareket etmeyen. Hiçbir yere gitmeyen. Ama hiç te durmayan. Düşünen. Dinleyen. Dinlenen. Paradoks. Firar.
Gezegenlerde gezinen. Masmavi bir denizde, yemyeşil bir yeryüzünde, sonsuz bir gökyüzünde, karanlık ay’da, geleçeği bilinmeyen mars’ta, ne olacağı meçhul jupiter’de. Neyle olursa olsun. Gemide, uzay gemisinde, trende, uçakta, füzede hareketsiz binbir yolculuğun paramparça olmuş ama dağıtılmamış, sadece serpiştirilmiş an(ı)larını toplamaya, biriktirmeye davet ediyorum. Rüyamsı bir göçebeliktir bu. Haydi kalkıyoruz.


Les oeuvres de Françoise Giannesini sont petites, moyennes, monumentales. Massives. Tendues entre ciel et terres. Des blocs de sensations qui tiennent lieu de langages.
Créer c’est suggérer, guérir, inventer.
Grace à elle nous avons un autre plaisir de contempler en profendeur. Ecouter en silence, dans un long moment de silence. Voyager: dans différentes planètes. Mobile ou immobile. Dans un monde réel ou irréel. Visible ou invisible. Ou les deux en même temps.
C’est à vous de decider: Et partir. Bon vent.
“La scupture se fait en se faisant.” Parole d’artiste.

Oku

"LIVRE DE VOYAGE IMMOBILE" Kitabinin teknik bilgileri

Yazan : M.Şehmus GÜZEL
Türü : Araştırma-İnceleme
Sayfa Sayısı : 87
Dosya Türü : PDF
Dosya Boyut : 1,458Kb