ALTIN GOLLER
M. Şehmus GÜZEL

“Technicolor ” ve “techniscope ” olarak ve o günün en ileri teknolojisiyle çekilen filmde, 1966 İngiltere Dünya Futbol Şampiyonası, sadece maçlar, oyuncular, hakemler, antrenörler, yöneticiler, gazeteciler ve seyircilerin gösterilmesiyle yetinilmemiştir.
Maçların öncesi ve sonrasıyla Londra ile maçların yapıldığı diğer kentler, Liverpool, Middlesbourgh, Birmingham ve insanları, bir maçın ötesindeki futbol tutkusu, maç süresindeki ve hemen bitimindeki yaşam ve benzeri konular derinlemesine, toplumbilimsel bir bakış açısıyla, futbolun ekonomi politiği, siyasi ve toplumsal önemi açılarından da yansıtılmıştır.
Abidin’in futbola merakının çocukluk ve ilkgençlik yıllarına indiğini anımsamalıyız. Çocukluk ve ilkgençlik yıllarında sportif çalışmalarının başında yüzme ve futbol geliyordu. Yazın yalıdan Boğaziçi’ne dalmak, yüzerek Anadolu yakasına gitmek ve dönmek herkesin yapacağı iş değil(di). Abidin cesaretle yapıyordu. Abidin Boğaziçi’ndeki (ç)akıl-taşlarını tek tek tanıyordu. Tanıklarının yalancısıyım. ”


Oku

"ALTIN GOLLER" Kitabinin teknik bilgileri

Yazan : M.Şehmus GÜZEL
Türü : ANI
Sayfa Sayısı : 79
Dosya Türü : PDF
Dosya Boyut : 1,351Kb