DUHOK KONUŞUYOR
M.Şehmus GÜZEL

Irak Federal Cumhuriyeti Anayasa’sı ve ilgili hukuki belgelerdeki resmî adıyla “Kürdistan Bölgesi”nde, 30 Nisan 2011’den 4 Mayıs 2011’e beş gün geçirdim. Erbil’e uçakla vardık. Oradan Duhok’a minibüsle geçtik.
İki yüz kadar yayınevi sahibi, editörü, yazar, şair, bilim kadını ve erkeği ile. Duhok’ta “Kürdoloji 2. Ulaslararası Konferansı” toplantılarını üç gün izledik, konuştuk, tartıştık, gazetecilerle, televizyon kanallarının seçme sunucularıyla söyleşiler yaptık.
Bu arada çevreyi görmek, dolaşmak olanağı da bulduk.
Zaman akıp geçti ve 4 Mayısta uçakla Erbil’den ayrıldık.
Gittiğim her yerde yaptığım gibi, Kürdistan’ın şirin kentlerinde ve dolaşabildiğimiz kasaba, köy ve benzeri yerleşim birimlerinde de notlar aldım. Fotoğraflar çektim. Birçok insanı, kadın, erkek ve çocuğu dinlemek olanağı buldum. Niyetim bir, belki iki makale yazmaktı. Belki bir dizi yazı. Dönüş hazırlıklarımı yaparken farkettim, notlarım öyle az buz değildi. Çok şey yazmış, çok şey not etmiş, çok şey biriktirmiştim. Çünkü o birkaç gün içinde bu değişik coğrafyada bana bir şeyler oldu : Derin bir iç yolcuğu beni benden aldı. Fiziki olarak Kürdistan yollarında, sokak ve caddelerindeydim, buna hiç kuşku yok, ama içimde de bir devinim, bir alt-üst oluşumu söz konusuydu. Arada bir gözlerimden yaş gelmesi de mutlaka bunun sonucuydu. Çünkü sürekli olarak anam ve nenemle birlikte dolaştım, onlarla sohbet ettim, gördüklerimi onlara anlattım. Çocukluğum sökün etti. Nenemin anlattıkları, ağıtları, bedduaları, ananım masalları, korkuları, hayatı, yemekleri, ilkokul dönüşlerimde tek elle kapıp, öbür elimde meşin yuvarlak var çünkü, sokağa çıkarken olmuş elma gibi yemem için hazırladığı kuru baş soğanı, fetir ekmeğini ve süzme peynirini hatırladım. Bunların hepsi doğaldı : Çünkü madem ki anamın ve nenenim ülkesinin güneyindeydim. Günde beş vakit onları dinledim, beş vakit onlarla konuştum. Eh o zaman bu kadar not olması da şaşırtmamalıydı. İyi güzel de bu kadar notu nasıl değerlendirecektim ? Bu mesele artık bir veya iki makalenin, bir dizi yazının sınırlarını çoktan aşmıştı. Erbil’de dönüş uçağına bindikten on beş veya yirmi dakika sonra yazacaklarım için küçük okul defterimi çıkarıp bir plan yapmaya koyulduğumda bunu farkettim. Ve aynı zamanda notlarımdan bir kitap yapmaya karar verdim. O andaki ve yolculuk boyuncaki coşkum bundan kaynaklanıyordu. Evet karar vermek özgürleştiriyor, coşturuyor. Bu kesin. Kağıt üstüne basılı biçimi tükenince artık ekitap biçiminde sunalım diyorum. Bu ikinci baskısıdır. Kimi ufak tefek dizgi hatasını düzelttikten sonra. Kapağada daha şenlikli bir fotoğraf yerleştirerek. Helal olsun. Anamızın ak sütü gibi.


Oku

"DUHOK KONUŞUYOR" Kitabinin teknik bilgileri

Yazan : M.Şehmus GÜZEL
Türü : Anı
Sayfa Sayısı : 184
Dosya Türü : PDF
Dosya Boyut : 1,418Kb