004

Deniz GÜNAL

1964 yılında Ankara’da doğdum. Annem, ilkokul öğretmeni, babam havacı astsubaydı. Çocukluğumun beş yılı Diyarbakır’da geçti. Şair Sırrı Hanım İlkokul’unda öğrenime başladım.

Okumayı kendi kendime öğrendim. Aynı zamanda şiir ve masal yazmaya başladım. Kitap okumayı, ağaçlara tırmanmayı, koşmayı ve Diyarbakır’ın surlarını, çarşılarını, türkülerini çok severdim. Bir de küçük kardeşime ve arkadaşlarıma serüven öyküleri ve masallar uydurup anlatmayı.

1974 yılında Ankara’ya döndük. Cumhuriyet İlkokulu, Cebeci Ortaokulu ve Ankara Başkent Lisesi’ni bitirdim. Okul hayatim boyunca en sevdiğim ve başarılı olduğum dersler Matematik, Türkçe / Edebiyat dersleri oldu. Bu yüzden ya doktor ya mühendis olmam gerekiyordu. Mühendisliği seçtim ve 1987 yılında ODTÜ Maden Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Staj yaptığım kömür ocaklarını, sondaj kamplarını, açık isletmeleri çok sevdim.

Çalısmak istedigim yerler onlardı ama bu olanağı bulamadım. İstanbul’da yarı resmi bir kuruluşda önce maden mühendisi sonra bilgi işlem şefi olarak çalışmaya başladım.

1994 yılında, henüz bebek olan büyük oğlum ve eşim ile Avustralya’ya göç ettik. İki oğlum ve eşim ile Melbourne’da yaşıyorum ve hala ‘bilgi işlem’ ya da yeni tanımıyla ‘bilgi teknolojisi’ alanında çalışıyorum.

Önce annelik, daha sonra ise göçmenlik kişiliğim üstünde devrim etkisi yarattı. Ne olduğum, kim olduğum, neler yapmak istediğimle ilgili kendime daha açık sorular sormamı, yanıtlarım konusunda daha sevecen, bağımsız, özgür olmamı sağladı.

Özlemle, ayrılıkla, başka bir kültürde yabancı olarak yaşamak insanı zorluyor. Ama tüm bunlar insani aynı zamanda daha güçlü kılıyor. Yine de son yıllarda beni asıl zorlayan göçmenlik ya da kendi yaşamımın özel zorluklari değil; savaşlara, kana, dehşete, aç gözlülüğe, vurdumduymazlığa, fırsatçılığa, güç yalakalığına bulanan bir uygarlıkta, insanlarin gittikçe daha umarsızca sömürüldüklerini, yok edildiklerini görerek yaşamak!

Aile ve meslek yaşamımın sorumluluklarindan fırsat yaratarak, öykü, şiir ve roman çalışmalarımı sürdürüyor, bir yandan www.ayorum.com adlı web sitesinde çeşitli konularda yazılar yazıyorum.

Yazarak yaratmak, yaşamımda hep vazgeçilmez bir yer aldı. ‘Yazın’ın şu anda bütün dünyada egemen olan sömür, tüket, yok et kültüründe bir yerinin kalmadığını görüyorum. Bu benim için yazını daha önemli yapıyor.

Yazıyor olmam, güzellik, iyilik, akıl, yani insanlıktan ne anlamız gerekiyorsa o adına direnmem demek.

- Sitemizdeki Sayısal Kitapları

Yayınlanan Kitapları

Kitabın adı
Tarihi Türü Dili Yayın Evi
Işıltılı Venüs 2004 Roman Türkçe İletişim Yayınları
Cunda Öyküleri 2006 Öykü Türkçe Yitik Ülke Yayınları
Bozcaada Öyküleri 2009 Öykü Türkçe Yitik Ülke Yayınları
Dağ Çicekleri 2010 Roman Türkçe Artshop Yayıncılık
Emine Hatun 2012 Roman Türkçe Artshop Yayıncılık
İstasyon Öyküleri 2016 Öykü Türkçe Ve Yayınevi